Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren OKUYAZ sitesi, okuma yazmayı hiç bilmeyenler de dahil olmak üzere, okuryazarlık becerilerini geliştirmek, öğretim hayatına geri dönmek isteyen yetişkinler için hazırlanmış bir platformdur.

1995 yılında bu yana okuryazarlık konusunda çalışmalar yürüten Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) okuryazarlık programları geliştirme ve kurs uygulamalarının yanında teknolojiyi okuryazarlık uygulamalarına entegre etmek amacıyla bu uzaktan eğitim sitesini hazırlamıştır.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından 2012 yılında geliştirilen ve kullanıma açılan site, Türkiye genelinde olabildiğince çok yetişkinin bu eğitim kaynağından faydalanmasını sağlamak ve bu yolla bilgi toplumuna dönüşümü hızlandırmak amacıyla hizmete sunulmuştur.

Eğitim Sitesinin içerdiği beş bölümde toplam 550 ünite ve bu 550 üniteye ilişkin toplam 5200 ekran bulunmaktadır. Sitede sunulan çalışmalar, 34 farklı interaktif alıştırma tipi kullanılarak oluşturulmuştur. Sitede yer verilen konu içerikleri ve alıştırmalar okuma yazmayı öğrenme sürecinde olan ve yeni okuryazar kullanıcılar göz önünde bulundurularak kolay anlaşılır bir tasarımla düzenlenmiştir. Ayrıca Okuyorum, Çözüyorum, Anlıyorum ve Anlatıyorum bölümlerinde "metin seslendirme" fonksiyonuyla kullanıcılara konu içeriklerini ve alıştırmaları dinleyerek de ilerleyebilme olanağı sağlanmıştır.